DIY

Farba tablicowa – jak ją zrobić samemu – proste DIY

Pisząc w zeszłym tygodniu o fotografii pokazałam Wam, że warto wykorzystać czarne tło z farby tablicowej Zapowiedziałam tym samym dzisiejszy wpis DIY. Nie kupiłam tej farby w sklepie budowlanym, bo po prostu jej nie było, a ja postanowiłam to jakoś obejść. Instrukcja bardzo prosta i mam nadzieję, że Wam się przyda.

 Farba tablicowa – jak ją zrobić samemu – proste DIY

Co potrzebujemy?

sodę kuchenną, przedmiot, który chcemy pomalować, miskę, farbę akrylową – czarną w tym wypadku, zimną wodę, papier ścierny, gąbkę do tapowania lub pędzel/wałek

Wybrany przedmiot musimy najpierw zmatować papierem ściernym. W zależności od materiału wybieramy jego grubość. Ja użyłam 80, bo miałam starą deskę, ale do gładkich, nowych powierzchni można użyć mniejszych grubości.

Gdy mamy przygotowaną deskę szykujemy farbę. Proporcje musimy dobierać 3:1 – farby do sody. Sodę mieszamy z wodą aby uzyskać papkę. Ja potrzebowałam niewiele farby, więc dałam 3 łyżki + trochę wody. Potem dodajemy farbę. W moim przypadku było to 9 łyżek i mieszamy.

Malujemy powierzchnię. Czekamy aż wyschnie. Teraz mamy już ładną pogodę, więc ciemna farba na słońcu powinna bardzo szybko wyschnąć. Potem malujemy drugą warstwę i znów czekamy. Suchy przedmiot musimy oszlifować drobnym papierem ściernym żeby wyrównać powierzchnię. Ot cała filozofia… nie musimy kupować drogiej farby, a jedynie do akrylowej dodać trochę sody oczyszczonej.Do pisania po takiej farbie możemy użyć oczywiście kredy lub pisaków tablicowych.