Książki Odżywianie

Smakowita Ella i kuchnia roślinna

Mimo że nie jestem jakoś specjalnie vege to bardzo lubię sezon wiosenny i letni za bogactwo świeżych warzyw i owoców. To cudowne móc wyjść na bazarek lub do małych lokalnych sklepów z warzywami i przebierać w pachnących nowalijkach. Z uśmiechem na twarzy patrzę na sprzedawczynie skraplające zraszaczem owoce, by nieco uatrakcyjnić ich wygląd. Kupujemy w końcu oczami i nie każdy myśli, że ten świeży wygląd, jedzenie zawdzięcza stałemu nawilżaniu wodą. Wiosna i lato to idealny moment, by swoją codzienną dietę wzbogacić o posiłki roślinne. Moc płynąca z warzyw i owoców dodaje energii, poprawia wygląd skóry, ale i samopoczucie. 

Smakowita Ella i kuchnia roślinna

Jeśli lubicie włączać do swoich codziennych posiłków owoce i warzywa to polecę Wam dziś nową książkę o kuchni roślinnej. Smakowita Ella to zbiór przepisów, porad i tekstów nie tylko o odżywianiu i gotowaniu, ale także czerpaniu przyjemności z przygotowywania posiłków, spędzania czasu z bliskimi i dbałości o jakość życia. W końcu to jak jemy ma ogromny wpływ na to jak się czujemy każdego dnia. Najprostszy przykład – kac. Kto miał ten wie, że po nim następny dzień polega na rekonwalescencji. Różnorodna dieta bogata w owoce i warzywa pomaga nadać potrawom nieco świeżości, ale i innego smaku. Ja większość posiłków spożywam razem z warzywami, gdyż nie wyobrażam sobie obiadu bez choćby grama surówki, czy dodatku w postaci natki pietruszki.

Kuchnia roślinna otwiera przed nami szeroko drzwi, szczególnie w sezonie wiosenno -letnim. Wystarczy wybrać się na bazar, by zobaczyć, jak wiele warzyw jest w tej chwili dostępnych. Marzę o nich całą zimę… O szparagach, botwince, młodej marchewce, czy innych nowalijkach. Talerz z kolorowymi dodatkami jest o wiele bardziej apetyczny i zachęcający. Od kilku tygodni króluje u mnie szparagowa. To, że robię ją dobrze potwierdzą wszyscy, którzy ją jedli. (Tak, mówię o Tobie Anka i Piotrze 😉 )

W Smakowitej Elli wypatrzyłam dla siebie przepisy na smoothie i koktajle, które robię praktycznie codziennie. Wraz ze Stasiem pijemy je jako drugie śniadanie, by przetrwać jakoś do obiadu. Dzięki temu mogę się pochwalić, że moje dziecko bez problemu je i pije szpinak, awokado i inne zielone warzywa i owoce, które stereotypowo są niechętnie spożywane przez dzieci. Według mnie wszystko w tej materii zależy od rodzica. Jeżeli podajesz posiłki, na które sama patrzysz bez apetytu nie dziw się, że nie tknie ich Twój maluch. Staś karmiony BLW z lekkim dodatkiem łyżeczki chętnie poznaje nowe struktury i smaki. Sama jestem często zaskoczona jak wiele różnych warzyw mu smakuje. Jeśli są one ładne, świeże i ciekawie wyglądające to nie ma się, co dziwić, że szybko znikają z talerzyka.

Wprowadzanie do diety warzyw i owoców da Ci na pewno dużo plusów. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z owocami, które mają bardzo dużo cukrów i należy jeść je z umiarem.

Smakowita Ella i kuchnia roślinna Smakowita Ella i kuchnia roślinna Smakowita Ella i kuchnia roślinna Smakowita Ella i kuchnia roślinna

Książka Smakowita Ella dostępna jest w Wydawnictwie Znak Literanova.