Dlaczego las jest ważny? Leśny Bank Genów w Kostrzycy

Jest takie miejsce pod Karpaczem, w którym odnaleźć można cuda polskiej natury. Prawdziwe cuda! To miejsce stanowi żywy bank genów, w którym przechowywane są egzemplarze najcenniejszych przedstawicieli chronionych oraz ozdobnych gatunków roślin. Zgromadzono tutaj kolekcję 400 gatunków roślin reprezentujących 3,5 tys. taksonów. Arboretum Leśnego Banku Genów Kostrzyca zajmuje powierzchnię ok. 14 ha., otacza siedzibę oraz budynki użytkowe Leśnego Banku Genów Kostrzyca. Skąd nasz pomysł żeby odwiedzić to miejsce? Zobaczyliśmy drogowskaz przy drodze. Proste prawda? Przy polskich drogach znajdują się tablice informujące o ciekawych zabytkach, obiektach czy parkach. Zapatrzeni w telefony, ze spuszczonymi głowami w dół nie zwracamy uwagi na otaczający nas świat. Leśny Bank Genów jest tej uwagi naprawdę wart!

Dlaczego las jest ważny? Leśny Bank Genów w Kostrzycy

Znalezienie tego miejsca nie było takie proste, bo dwa razy źle skręciliśmy i kluczyliśmy po polach i między domami. Gdy dojechaliśmy w końcu pod zamkniętą bramę wyszedł ochroniarz, który zapytał nas w jakim celu przyjechaliśmy. Głupio nam było odpowiedzieć. Po prostu chcieliśmy zobaczyć arboretum i przejść się po terenie. “Nie ma problemu. Tam jest parking”. Brama się otwarła, a my mogliśmy nasycić oczy nieskażonym pięknem. Cisza, spokój. Nikomu innemu nie przyszło tego dnia do głowy zapuszczać się w to miejsce. Widać, że jest dostosowane pod wycieczki, grupy zorganizowane. Jest sporo miejsc dla dzieci – jak np. ścieżka zmysłów. Nawet mój mąż ze złamanym palcem po niej przeszedł.

Z tego miejsca wychodzi się z pustą głową. Z czystym umysłem. Możemy dostrzec piękno roślin, wdychać czyste powietrze i podziwiać w tle panoramę Karkonoszy. W tym miejscu docenia się wartość lasu. Wartość natury samej w sobie. Przy kolejnej wizycie w Karpaczu zobacz koniecznie!

Leśny Bank Genów w Kostrzycy Leśny Bank Genów w Kostrzycy Leśny Bank Genów w Kostrzycy  las

No Comments

Leave a Reply