Szczotkowanie ciała na sucho

szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho polega na masowaniu szczotką suchej skóry, tzn. bez żadnych balsamów, olejków, nawet nie zmoczonej wodą. Bardzo ważne jest, aby szczotka była z naturalnego włosia, inaczej możemy tylko podrażnić skórę. Temat ten był poruszany na moim instagramie i dlatego dziś postanowiłam o nim napisać na blogu. Masuję się nawet teraz w ciąży, bo jest to nie tylko dobre dla skóry, ale i dla relaksu ciała. Według niektórych można to robić rano i wieczorem, ale ja zdecydowanie bardziej preferuję szczotkowanie wieczorne tuż przed kąpielą, aby potem zmyć stary naskórek. Co taki masaż daje?

Szczotkowanie ciała na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho świetnie wpływa nie tylko na naszą skórę i na cały organizm. Taki masaż pobudza do działania układ limfatyczny, który usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, a więc działa to jak detoks. Masaż dobrze poprawia krążenie krwi, dzięki czemu organizm szybciej wydala toksyny, a co za tym idzie, będziemy się lepiej czuć. Gdy masujemy ciało musimy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, a nawet piciu większej ilości płynów niż dotychczas. Masowanie szczotką rewelacyjnie wpływa na mięśnie, ponieważ dzięki niemu rozluźniają się i możemy poczuć odprężenie.

Każdy taki masaż świetnie złuszcza martwy naskórek, a więc działa jak peeling. Poza tym taki masaż to dobry sposób na walkę z cellulitem. Szczotkowanie rozbija tkankę tłuszczową i pozwala na jej równomierne rozłożenie się, dzięki czemu cellulit jest mniej widoczny. Efekty zobaczyłam na swoich nogach już po tygodniu. Szczotkowanie na sucho sprawia, że skóra staje się bardziej gładka i jędrna. Poza tym masaż szczotką na sucho pomoże nam w walce z wrastającymi włoskami. Zaraz po masażu warto wsmarować w skórę nawilżające lub ujędrniające balsamy, czy olejki – wówczas skóra dużo lepiej będzie je wchłaniać, a więc ich działanie będzie efektywniejsze.

Jak szczotkować skórę na sucho?

W tym masażu ważny jest sposób masowania. Nie można tego robić byle jak, trzeba trzymać się kilku prostych zasad, aby uzyskać jakiekolwiek efekty. Szczotką musimy poruszać w określonych kierunkach, zależnie od części ciała, którą masujemy.

Na obrazku strzałki pokazują w jakim kierunku należy poruszać szczotką, aby prawidłowo wykonać szczotkowanie.

szczotkowanie ciała na sucho

Masowanie zaczynamy od stóp i kierujemy się w górę. Cały czas masujemy od dołu do góry, nigdy na odwrót. Najpierw masujemy stopy, później łydki, uda, pośladki, ręce, brzuch i plecy. Na nogach, rękach, plecach i pośladkach ruchy powinny być długie i kierowane ku górze. Na brzuchu należy wykonywać okrężne ruchy, podobnie wokół piersi, jednak w tym miejscu ruchy powinny być delikatniejsze, ponieważ tam skóra jest bardziej wrażliwa. Ręce zaczynajmy masować od dłoni i również kierujmy się ku górze. Od karku zarówno z tyłu jak i z przodu masujmy ku dołowi, kierując się lekko w stronę serca.

Istotna jest także kolejność stron:

 • prawa noga, prawa ręka, prawy pośladek
 • lewa noga, lewa ręka, lewy pośladek
 • plecy
 • brzuch
 • piersi
 • boki.

Ogólnie szczotkowanie powinno trwać 5 – 10 minut, codziennie.

Szczotkowanie w ciąży

O masowaniu szczotką w ciąży krąży sporo opinii. Ja uważam, że jeżeli ciąża przebiega bez żadnych komplikacji to nie musisz się zastanawiać nad tą formą masażu. To doskonały relaks po całym dniu, szczególnie gdy masz jeszcze mniejszego malucha.

Moje szczotki są oczywiście z naturalnego włosia. Jedna jest bardziej miękka – z Rossmana, a druga twardsza z Auchan. Polecam obie, ale musisz znaleźć idealną grubość włosia dla siebie. W ciąży używam teraz tylko tej miękkiej.

Znałaś tę formę masażu? Stosujesz? Niedawno opisywałam swoją pielęgnację w ciąży. W tym wpisie są moje ulubione masła, olejki i patenty na suchą skórę.

5 komentarzy

 • Aleksandra Kaczmarska
  31 stycznia 2017 at 13:13

  Az nie mogę uwierzyć, że daje to takie efekty. Drogie są te szczotki? Ktora powinnam wybrac? Mam dosyc sucha skore, ale tez wrazliwa.

 • papillon-shop
  2 lutego 2017 at 09:49

  czy to są szczotki specjalnie dedykowane do takiego mazażu?

 • Jadwiga
  7 lutego 2017 at 10:40

  Wiem, że mało wartościowy komantarz, ale muszę to napisać; PIĘKNE ZDJĘCIA, PIĘKNA KOBIETA!!!

 • Leave a Reply